

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.14 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Contains Lead |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Features | Sleep Mode, Temperature Sensor |
| Interface | SPI |
| Axis | X, Y, Z |
| Bandwidth | 400 Hz |
| Output Type | Digital |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Supply Voltage | 1.6 V |
| Operating Supply Current | 1.8 µA |
| -3db Bandwidth | 200 Hz |
| Sensitivity | 4 mg/LSB |
| Nominal Supply Current | 1.8 µA |
| Sensor Type | 3 Axis |
| Min Supply Voltage (DC) | 1.6 V |
| Resolution | 1.5 B |
| Schedule B | 9031808080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Sensitivity (mV/g) | 1±2 g to 4±8 g |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Acceleration | 2 g, 4 g, 8 g |
Stock: 4726
Distributors
pcbx
Unit Price$4.82619
Ext.Price$4.82619
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.82619 | $4.82619 |
| 10 | $4.17894 | $41.78940 |
| 25 | $3.96932 | $99.23300 |
| 50 | $3.82585 | $191.29250 |
| 100 | $3.69440 | $369.44000 |
| 300 | $3.63318 | $1089.95400 |
| 500 | $3.57298 | $1786.49000 |
| 1000 | $3.27710 | $3277.10000 |
